ASAT Antalya Su Faturası Borç Sorgulama Online Ödeme

ASAT; Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. ASAT Antalya’ya güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

ASAT Kapsamında Antalya merkez, Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik ilçelerine ait ASAT su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

ASAT Abone Numarası ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek. Buraya Abone numaranızı ve güvenlik kodunu girdiğinizde mevcut ASAT su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

asat

Asat resmi web sitesine giderek Antalya ve ilçeleri Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa, Serik ASAT su faturanızdaki abone numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Antalya ASAT su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

ASAT Abone Numaramı Nasıl Bulurum?

ASAT Antalya abone numaranız faturanızın en üst kısmında Abone No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız Adınız, Soyadınız, T.C. Kimlik numaranız ile ASAT abone numaranıza ulaşabilirsiniz. ASAT resmi web sitesi aracılığıyla “Abone Arama” kısmından abone numaranızı öğrenmek için tıklayın.

ASAT Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ödeme süresi içinde ödenmeyen su ihbarnamelerine, son ödeme tarihinin ertesi günü kesim tebligatı bırakılmaktadır. Tebligatta ödeme için 3 gün ek süre verilir, ödenmezse 4. gün su kesilir.

ASAT resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan ASAT Antalya sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman, su açım emri anında otomatik olarak işleme konulmaktadır.

ASAT Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin ALO ASAT 185 ‘e bildirilmesi durumunda ödeme gücünüzü aşan biriktirilmiş faturadan etkilenmezsiniz. Okuma sırasında sayaç çalışmadığı halde su kullanımı tespit edilirse daha önceki kullanım ortalamanıza göre borç miktarı çıkartılır.

ASAT Antalya Fatura ve Borç Bilgilerini SMS/E-Fatura Olarak Alabilirsiniz

ASAT Genel Müdürlüğü e-Kurum Hizmetleri Sizlere daha iyi hizmet vermek amacıyla SMS bilgilendirme hattını devreye almıştır. Antalya ve ilçelerine ait su fatura bilgilerinizin her ay düzenli olarak cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilmesini isterseniz ASAT resmi web sitesindeki “Bilgi Güncelle” kısmındaki Abone Cep Telefonu Numarası Güncelleme formunu doldurarak telefon numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. ASAT Abone bilgilerinizi güncellemek için tıklayın Bireysel Aboneliklerde (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur. Kurumsal Aboneliklerde (**) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur.

ASAT Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

Faturaya itiraz, su faturanızın son ödeme tarihine göre kadar yapılabilir. İtiraz ödemeyi durdurmaz. Son ödeme tarihi geçen faturalara 6183 Sayılı Yasa’ da belirlenen usul ve geçerli olan oranlar üzerinden günlük faiz uygulanır.

ASAT’ ın sorumluluk alanı sayacın girişine kadardır. Abone, sayacından ve sonradan meydana gelecek arızalardan sorumludur. Yüksek su faturasının sebebi aşağıdakilerden biri veya birden fazlası olabilir:

  1. Suyun fazla kullanımı : Abonenin sorumluluğundadır. Faturanın ödenmesi gerekir.
  2. Mülkün iç tesisatında su kaçağı : Abonenin sorumluluğundadır. Faturanın ödenmesi gerekir.
  3. Hatalı sayaç okuma : Sahada veya ilgili serviste tespit ve teyit edilerek düzeltilir.
  4. Sayaç bozukluğu : Abonenin isteği ve başvurusu üzerine idaremizce sayaç sökülerek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İl Ticaret Müdürlüğü’ ne bağlı Ölçüler ve Ayar Amirliği’ ne gönderilir. Yasa gereği sayacınızı test etme ve rapor düzenleme yetkisi sadece bu kuruma verilmiştir.

İlgili kurum tarafından düzenlenen rapora göre yönetmeliklerimiz çerçevesinde tahakkuk artar, değişmez veya azalır.

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

ASAT Antalya Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Antalya ASAT diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

ASAT Antalya Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

ASAT Geçmiş Ödeme Makbuzlarına Nasıl Ulaşırım?

ASAT Antalya kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza ASAT resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Üye Ödeme” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla ASAT online üyeliği oluşturabilirsiniz. Üyelik oluşturma işlemleri ücretsiz olup Bireysel/Kurumsal üyelik türüne tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

ASAT Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ödeme güçlüğü çeken aboneler taksit işlemi yapma talebi ile Asat Merkez ve İlçe Şubelerine müracaat edebilirler. Talep eden kişiye onaylanan sayıda eşit dilimler halinde bir ödeme planı sunulur.
Kalan ana borç dilimlerine o tarihte geçerli olan oranlarda faiz uygulanır.
Taksit işlemi için gerekli belgeler ve kriterler fatura adedine bakılmaksızın gecikme zammı dahil toptan borç tutarı; eşit dilimlere bölünmek, işlem tarihinde peşinat alınmak ve taksit vadeleri 1 ayı geçmemek üzere aşağıdaki kriterlere göre ödeme planı hazırlanarak taksit işlemi yapılır.

1- 100,00 TL ye kadar olan borçlar için,              1 Peşin 2 Taksit
2- 100,01 TL ile 500,00 TL arası borçlar için,     1 Peşin 4 Taksit
3- 500,01 TL ile 750,00 TL arası borçlar için,     1 Peşin 5 Taksit
4- 750,01 TL ile 1.000,00 TL arası borçlar için,  1 Peşin 6 Taksit
5- 1000,01 TL ile 1500,00 TL arası borçlar için, 1 Peşin 7 Taksit
6- 1500,01 TL  den fazla olan borçlar için,          1 Peşin 9 Taksit
Gecikme zammı dahil toplam borç tutarı 2.000 TL’ye kadar olan borçlar için Taksit işlemi; 
suyu kullanan ve/veya borcu ödeyecek kişinin başvurusu, nüfus kaydı Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunanlar için kimlik ibrazı ile, nüfus kaydı il dışında olan veya bulunmayanlar için ise kimlik ibrazı ve ikametgah belgesi alınır, her taksit dilimi için senet hazırlanarak yapılır.
 
2000 TL‘yi aşan borçlar için suyu kullanan ve/veya borcu ödeyecek kişinin başvurusu, kimlik ibrazı, 10.000 TL’ye kadar 1 kefil, 10.000 TL üzeri borçlar için 2 kefil ile kefillerin kimlik ibrazı, maaş bordrosu veya vergi levhası, nüfus kaydı il dışında olan veya bulunmayanlar için ise kimlik ibrazı ile ikametgah belgesi, borçlu veya kefil şirket ise imza sirküleri, vergi levhası, vekaletname vb. destekleyici evraklar alınır. Ayrıca abone sahibinin onayı ile birlikte her taksit dilimi için senet hazırlanarak yapılır.

ASAT Antalya Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

ASAT ALO 185 hattını arayarak  borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi  alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir. Ayrıca 0 530 676 67 67 nolu ASAT Whatsapp hattında 24 Saat takibi de birimde görevli olan personelimiz tarafından yürütülmektedir.

Puan Ver

Yorum yapın