SASKİ Samsun Su Faturası Borç Sorgulama, Online Ödeme

SASKİ ; Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. SASKİ Samsun güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

SASKİ Kapsamında Samsun ve İlçeleri Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Ladik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü, Yakakent ilçelerine ait SASKİ su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

SASKİ Samsun Abone/Sicil Numarası veya TC Kimlik No ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz giriş ekranı gelecek. Buraya eğer üyeyseniz TC Kimlik numaranız ve şifrenizi, üye değilseniz E-Devlet TC Kimlik numaranız ile giriş yaparak SASKİ su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

saski samsun2

SASKİ Samsun resmi web sitesine giderek Samsun ve İlçeleri Alaçam, Asarcık, Atakum, Ayvacık, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, İlkadım, Kavak, Ladik, Ondokuzmayıs, Salıpazarı, Tekkeköy, Terme, Vezirköprü, Yakakent SASKİ su faturanızı TC Kimlik numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. SASKİ Samsun su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

SASKİ Samsun Abone Numaramı Nasıl Bulurum?

SASKİ Samsun ve ilçeleri abone/sicil numaranız faturanızın en üst kısmında Abone No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız ALO 185 hattını veya 0505 195 50 00 Whatsapp hattı ile bilgi talep edebilirsiniz.

SASKİ Samsun Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarını üst üste üç dönem ödemeyen abonelerin başkaca bir işlem yapılmaksızın abone bağlantısı kesilir, suyu kapatılır ve borcun tahsili için “Borçlar Kanunu”na göre cebri tahsil yoluna gidilir. Borcun ödenmemesi halinde veya yönetmeliğe aykırı davranış nedeniyle abonenin suyu kapatılmış ise, açmak için yükümlülüğün yerine getirilmesi halinde aboneden “Su Açma Ücreti” alınarak suyu açılır.

SASKİ Samsun resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan SASKİ Samsun sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman ALO 185’e bilgi vermelidir.

SASKİ Samsun Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin SASKİ Samsun ALO 185’den bilgi talep edilmesi gerekir.

SASKİ Samsun Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

Aboneler su sayaçlarının tüketimi doğru kayıt edip etmediğinin kontrol edilmesini isteyebilir. SASKİ Sayaç Ayar ve Test İstasyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Piyasa Gözetimi ve Denetim Şube Müdürlüğü Ölçü ve Ayar memurları tarafından sayaçlar test edilerek rapor hazırlanır. Raporun sonucuna göre işlem yapılır.

Kontrol sonucu sayaç, arızalı çıkarsa mevcut fatura iptal edilerek yerine, geçmiş dönem ve yeni dönem tüketimleri dikkate alınarak kıyas yoluyla fatura düzenlenir ve sayacı değiştirilir. Bunun için aboneden her hangi bir ücret alınmaz. Sayacın doğru çalıştığı tespit edilirse,  itiraz edilen faturanın son ödeme tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanarak yapılan tüm giderler (yeni sayaç bedeli, sayaç sökme-takma bedeli ve sayaç muayene bedeli) aboneden tahsil edilir.

Tüketim göstergesinin kısmen (%) geçersiz olduğu saptanmış ise, bu dönemlerdeki hata payı hesaplanarak yürürlükteki tarifeye göre tahakkuk ve tahsilatı yapılır. Ortalama tahakkuka göre ödemiş olduğu meblağdan alacağı varsa iade edilir, borcu varsa tahsil edilir. Sayacı değiştirilir.

İtirazın yapılmış olması ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz. Arızalı, camı kırık, damga mührü kopuk ve müdahale edilmiş sayaçlar şikayetli muayeneye alınmazlar.

Yüksek faturanın sebebi aşağıdaki nedenlerden biri veya birden fazlası olabilir.

  • Fazla su tüketimi,
  • Mülkün dahili tesisatında (sayaçtan sonraki) su kaçağı,
  • Hatalı okuma,
  • Sayaç bozukluğu.

Sayaçtan sonraki su kaçağı abonenin sorumluluğunda olup, faturanın ödenmesi gerekmektedir.

TALEP VE ŞİKAYETLERİN İNCELENMESİ SONUÇLANDIRILMASI

  1. Başvuru Dilekçesi (Matbu SASKİ’den)
  2. Kimlik Aslı (TC Kimlik numaralı), Abone numarası,
  3. Şirket ise İmza Sirküsü, Yetki Belgesi,

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

SASKİ Samsun Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra SASKİ Samsun diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

SASKİ Samsun Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

SASKİ Samsun Geçmiş Ödeme Makbuzlarına, E-Faturaya Nasıl Ulaşırım?

SASKİ Samsun ve ilçeleri kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza ve E-Faturanıza SASKİ Samsun resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Üye Ol” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla SASKİ Samsun online üyeliği oluşturabilirsiniz. Kayıt oluşturma işlemleri ücretsiz olup buraya tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

SASKİ Samsun Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ödeme güçlüğü çeken aboneler taksit işlemi yapma talebi ile SASKİ Samsun Merkez ve İlçe Şubelerine müracaat edebilirler. Talep eden kişiye onaylanan sayıda eşit dilimler halinde bir ödeme planı sunulur.

SASKİ Samsun Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

SASKİ Samsun ALO 185 hattını veya 0505 195 50 00 Whatsapp hattı ile borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir.

Puan Ver

Yorum yapın