İSU Kocaeli Su Fatura Borç Sorgulama ve Online Ödeme

İSU; Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. İSU Kocaeli güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

İSU Kapsamında Kocaeli ve İlçeleri Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kartepe, Körfez ilçelerine ait İSU su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

İSU Abone Numarası veya TC Kimlik No ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek. Buraya T.C. Kimlik numaranızı girdiğinizde mevcut İSU su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

isu online hizmetler
Kocaeli Su Faturası

İSU resmi web sitesine giderek Kocaeli ve İlçeleri Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kartepe, Körfez İSU su faturanızdaki Abone numaranız veya TC Kimlik numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. İSU su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

İSU Abone/Sicil Numaramı Nasıl Bulurum?

İSU Kocaeli ve ilçeleri abone/sicil numaranız faturanızın en üst kısmında Sicil No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız ALO 185 hattını veya  0(262) 317 30 00 çağrı merkezini arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

İSU Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarını süresi içerisinde ödemeyen abonelere 7 gün zarfında borçlarını ödemelerini bildiren Su ödeme bildirimi ile ilgili bilgilendirme, SMS veya İhbarname gibi yöntemlerle bildirimde bulunulur. 7 günün sonunda borcunu ödemeyen abonelere sağlanan su hizmeti geçici olarak durdurulur.

İSU resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan İSU sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman, su açım emri 185’e bildirilmelidir.

İSU Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin İSU online işlemler aracılığı ile sicil numaranız veya TC Kimlik numaranızla bildirebilirsiniz. İSU Endeks okuma bildirimi yapmak için tıklayın

İSU Fatura ve Borç Bilgilerini SMS Olarak Alabilirsiniz

Kocaeli ve ilçelerine ait su fatura bilgilerinizin her ay düzenli olarak cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilmesini isterseniz İSU resmi web sitesindeki “Bilgi Güncelle” kısmındaki Su Abonelik Bilgileri Güncelleme Formu doldurarak telefon numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. İSU Abone bilgilerinizi güncellemek için tıklayın Arıza, kesinti, borç hatırlatma gibi konularda bilgilendirme yaparak sizlere daha yakın olmak için abonelik bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.

İSU Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

İSU Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanı sayacın girişine kadardır. Abone sayacından sonra oluşacak arızalardan sorumludur.

Yüksek faturanın sebepleri aşağıda bulunmaktadır. 

  1. Suyun fazla kullanımı
  2. Mülkün dahili tesisatında su kaçağı
  3. Hatalı okuma
  4. Sayacın bozulması

Aboneler su sayaçlarının tüketimiyle ilgili şikayette bulunabilir. Bu durumda aboneye tahakkuk eden su miktarı “ortalama tahakkuk” ile belirlenir ve Sayaç Muayene bedeli ile birlikte ilk okuma dönemindeki faturasına eklenir. Sayaç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenmiş standartlardaki Su Sayaçları Tamir ve Ayar İstasyonunda ilgili Bakanlık teşkilatı tarafından kontrol edilir. Tahrip olmuş sayaçlar ile mührü kopuk sayaçlar için aboneler itirazda bulunamazlar. 

Şikayetli muayene  sonucunda Kocaeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen rapora göre; 

  1. Tüketim göstergesinin tamamen geçersiz olduğu saptanmış ise, tahakkuk kayıtları düzeltilir, itirazın edildiği tarihten o tarihe kadarki su sarfiyatı da ortalama tahakkuka göre hesaplanır.
  2. Tüketim göstergesinin kısmen geçersiz olduğu saptanmış ise, kısmen geçersiz olduğu dönemlerdeki hata payı hesaplanarak yürürlükteki tarifeye göre tahakkuk yapılır. Ortalama tahakkuka göre ödemiş olduğu meblağdan alacağı varsa iade edilir.
  3. Sayacın doğru çalıştığı saptanırsa, aboneye tahakkuk etmiş bulunan su miktarının karşılığı tahakkuk yürürlükteki tarife bedeli üzerinden hesaplanır. 

İSU su faturanıza online iletişim formunu doldurarak itiraz edebilirsiniz. İSU Su faturası itirazı yapmak için tıklayın.

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

İSU Kocaeli Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra İSU Kocaeli diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

İSU Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

İSU Geçmiş Ödeme Makbuzlarına, E-Faturaya Nasıl Ulaşırım?

İSU Kocaeli ve ilçeleri kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza ve E-Faturanıza İSU resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Üye Ol” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla İSU online üyeliği oluşturabilirsiniz. Kayıt oluşturma işlemleri ücretsiz olup buraya tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İSU Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Vadesi geçmiş borçlarınızı dönemler halinde veya taksitlendirerek ödeyebilirsiniz. Taksitlendirme işlemlerini tüm İlçe Şube Müdürlüklerimizde yapabilirsiniz.

Konut Aboneleri İçin: Nüfus Cüzdan Fotokopisi 
İşyeri Aboneleri İçin: Vergi Levhası veya İşyeri Açma Ruhsatı Fotokopisi + Nüfus Cüzdan Fotokopisi + Tüzel Kişi Aboneliklerinde Yetki Belgesi

Şirketler İçin: Yetki Belgesi veya Vekaletname + İmza Sirküsü + Nüfus Cüzdanı Fotokopisi + Vergi Levhası Fotokopisi

Not: Taksitlendirme işlemleri öncelikle aboneliklerin bağlı bulundukları Şube Müdürlüklerinde yapılmakta olup; İSU Genel Müdürlüğü Alacakların Taksitlendirmesine Dair Yönergede belirtilen ve Şube Müdürlüğü yetkisinin üzerinde olan taksit sayısı taleplerine ilişkin işlemler, İSU Genel Müdürlüğü Mali Hizmetler Daire Başkanlığınca yapılmaktadır.

Taksitlendirme işleminin yapıldığı gün ilk taksitin peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Taksit ödemeleri Kurum veznelerimiz ile Yetkili Ödeme Noktalarından yapılabilmektedir. 

İSU Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

İSU ALO 185 hattını veya 0(262) 317 30 00 çağrı merkezini arayarak  borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir.

5/5 - (4 votes)

Yorum yapın