KASKİ Kahramanmaraş Su Fatura Borç Sorgulama, Ödeme

KASKİ Maraş; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. KASKİ Kahramanmaraş güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

KASKİ Maraş Kapsamında Kahramanmaraş ve İlçeleri Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu ilçelerine ait KASKİ su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

KASKİ Kahramanmaraş Abone Numarası ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek. Buraya Abone numaranızı girdiğinizde mevcut Maraş KASKİ su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

maras kaski

KASKİ resmi web sitesine giderek Kahramanmaraş ve İlçeleri Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık, Türkoğlu KASKİ su faturanızdaki sicil numaranız veya TC Kimlik numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. KASKİ su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

KASKİ Maraş Abone Numaramı Nasıl Bulurum?

KASKİ Kahramanmaraş ve ilçeleri abone/sicil numaranız faturanızın en üst kısmında Abone No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız ALO 185 hattını arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

KASKİ Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarını süresi içerisinde ödemeyen abonelere 7 gün zarfında borçlarını ödemelerini bildiren Su ödeme bildirimi ile ilgili bilgilendirme, SMS veya İhbarname gibi yöntemlerle bildirimde bulunulur. 7 günün sonunda borcunu ödemeyen abonelere sağlanan su hizmeti geçici olarak durdurulur.

KASKİ resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan KASKİ sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman ALO 185 ile iletişime geçmelidir.

KASKİ Maraş Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin KASKİ ALO 185 ile iletişime geçerek bilgilendirme yapmalıdır.

KASKİ Fatura ve Borç Bilgilerini SMS Olarak Alabilirsiniz

Kahramanmaraş ve ilçelerine ait su fatura bilgilerinizin her ay düzenli olarak cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilmesini isterseniz KASKİ resmi web sitesindeki “Bilgi Güncelle” kısmındaki Su Abonelik Bilgileri Güncelleme Formu doldurarak telefon numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. KASKİ Abone bilgilerinizi güncellemek için tıklayın Arıza, kesinti, borç hatırlatma gibi konularda bilgilendirme yaparak sizlere daha yakın olmak için abonelik bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.

KASKİ Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

KASKİ Genel Müdürlüğü’nün sorumluluk alanı sayacın girişine kadardır. Abone sayacından sonra oluşacak arızalardan sorumludur.

Yüksek faturanın sebepleri aşağıda bulunmaktadır. 

  • Suyun fazla kullanımı
  • İç tesisatında su kaçağı
  • Hatalı okuma
  • Sayacın bozulması

Yasa gereği sayacınızı test etme ve rapor düzenleme yetkisi Kahramanmaraş Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne aittir.
 
Aboneler su sayaçlarının tüketimiyle ilgili şikayette bulunabilir. Bu durumda aboneye tahakkuk eden su miktarı “ortalama tahakkuk” ile belirlenir ve Sayaç Muayene bedeli ile birlikte ilk okuma dönemindeki faturasına eklenir.  Sayaç, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenmiş standartlardaki Su Sayaçları Tamir ve Ayar İstasyonunda ilgili Bakanlık teşkilatı tarafından kontrol edilir. Tahrip olmuş sayaçlar ile mührü kopuk sayaçlar için aboneler itirazda bulunamazlar. 

Şikayetli muayene  sonucunda Kahramanaraş Sanayi ve Teknoloji İl  Müdürlüğü tarafından düzenlenen rapora göre; 

  • Tüketim göstergesinin tamamen geçersiz olduğu saptanmış ise, tahakkuk kayıtları düzeltilir, itirazın edildiği tarihten o tarihe kadarki su sarfiyatı da ortalama tahakkuka göre hesaplanır.
  • Tüketim göstergesinin kısmen geçersiz olduğu saptanmış ise, kısmen geçersiz olduğu dönemlerdeki hata payı hesaplanarak yürürlükteki tarifeye göre tahakkuk yapılır. Ortalama tahakkuka göre ödemiş olduğu meblağdan alacağı varsa iade edilir.
  • Sayacın doğru çalıştığı saptanırsa, aboneye tahakkuk etmiş bulunan su miktarının karşılığı tahakkuk yürürlükteki tarife bedeli üzerinden hesaplanır. 

Su kullanım ücreti ihbarnamenin adrese bırakılması ile aboneye bildirilmiş sayılır.

Sayacınızın okunmasıyla ilgili her türlü sorunu ilgili Şube Müdürlüğü’müze müracaat ederek veya buradaki formu doldurabilirsiniz.  

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

KASKİ Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra KASKİ Kahramanmaraş diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

KASKİ Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

KASKİ Geçmiş Ödeme Makbuzlarına, E-Faturaya Nasıl Ulaşırım?

KASKİ Kahramanmaraş ve ilçeleri kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza ve E-Faturanıza KASKİ resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Üye Ol” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla KASKİ online üyeliği oluşturabilirsiniz. Kayıt oluşturma işlemleri ücretsiz olup buraya tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

KASKİ Kahramanmaraş Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ödeme güçlüğü çeken aboneler taksit işlemi yapma talebi ile KASKİ Kahramanmaraş Merkez ve İlçe Şubelerine müracaat edebilirler. Talep eden kişiye onaylanan sayıda eşit dilimler halinde bir ödeme planı sunulur.

KASKİ Maraş Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

KASKİ ALO 185 hattını arayarak  borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi  alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın