İZSU İzmir Su Fatura Borç Sorgulama ve Online Ödeme

İZSU; İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. İZSU İzmir güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

İZSU Kapsamında İzmir ve İlçeleri Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla ilçelerine ait İZSU su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

İZSU Abone Numarası ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek. Buraya Abone numaranızı girdiğinizde mevcut İZSU su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

İzmir Su Faturası
İzmir Su Faturası

İZSU resmi web sitesine giderek İzmir ve İlçeleri Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla İZSU su faturanızdaki abone numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. İZSU su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

E-Devlet (turkiye.gov.tr) Üzerinden TC Kimlik No ve Şifre ile Sorgulama/Ödeme

İzmir su faturanızı E-Devlet üzerinden de görüntüleyebilir ve ödeme yapabilirsiniz. TC Kimlik numaranız ile giriş yapmak için tıklayın.

İZSU Abone Numaramı Nasıl Bulurum?

İZSU İzmir ve ilçeleri abone/sicil numaranız faturanızın en üst kısmında Abone No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız ALO 185 hattını veya 0 232 293 2 293 çağrı merkezini arayarak bilgi talep edebilirsiniz. Ayrıca TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile turkiye.gov.tr üzerinden de abonelik bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet üzerinden öğrenmek için tıklayın.

İZSU Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borçlarını süresi içerisinde ödemeyen abonelere 7 gün zarfında borçlarını ödemelerini bildiren Su ödeme bildirimi ile ilgili bilgilendirme, SMS veya İhbarname gibi yöntemlerle bildirimde bulunulur. 7 günün sonunda borcunu ödemeyen abonelere sağlanan su hizmeti geçici olarak durdurulur.

İZSU resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan İZSU sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman, su açım emri 185’e bildirilmelidir.

İZSU Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin İZSU 185 hattından bilgi alınmalıdır.

İZSU Fatura ve Borç Bilgilerini SMS Olarak Alabilirsiniz

İzmir ve ilçelerine ait su fatura bilgilerinizin her ay düzenli olarak cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilmesini isterseniz İZSU resmi web sitesindeki “Bilgi Güncelle” kısmındaki Su Abonelik Bilgileri Güncelleme Formu doldurarak telefon numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. İZSU Abone bilgilerinizi güncellemek için tıklayın Arıza, kesinti, borç hatırlatma gibi konularda bilgilendirme yaparak sizlere daha yakın olmak için abonelik bilgilerinizin güncel olması gerekmektedir.

İZSU Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

Tahakkuk itirazlarınızı yazılı veya sözlü olarak Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ederek yapabilirsiniz. İtirazlar incelenip gerekli tetkikler yapılır. Komisyonlarca değerlendirildikten sonra çözüme ulaştırılır. Sonuç hakkında abone bilgilendirilir.

Yüksek tahakkuk oluşmasının muhtemel sebepleri

1. Sayacınız yanlış okunmuş olabilir. Su Tüketim Bildirinizi kontrol ediniz, geçmiş ay tüketimlerinizle karşılaştırınız. Eğer belirgin bir fark görüyorsanız sayacınızın endeksini okuyarak Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ediniz.
2. Sayacınız bozuk olabilir. Sayacın bozuk olduğu ya da çalışmadığı dönemler için “Kıyasi Tahakkuk” yapılmış olabilir. Bu durumda Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ediniz.
3. Abone tipi değişikliği dolayısı ile farklı abone tipinde tahakkuk söz konusu olabilir. Oluşan tahakkuklara itiraz için Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ediniz.
4. Her türlü usulsüz kullanım ve cezai yükümlülük gerektiren durumlardan dolayı oluşan ve ödemek durumunda olduğunuz tahakkuklar söz konusu olabilir. Oluşan tahakkuklara itiraz için Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ediniz.

SAYAÇ ARIZA İHBAR

İhbarlarınızı yazılı veya sözlü olarak Abone İşleri Daire Başkanlığı veya ilgili Şube Müdürlüklerine müracaat ederek yapabilirsiniz. İtirazlar incelenip gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sayacınız değiştirilir, yerine “0” endeksli olarak başka bir sayaç takılır. Değiştirilen sayacınızın bozuk olduğu dönemler için kıyaslama(kıyasi tahakkuk) yapılarak ilk su tüketim bildirimine ilave edilir.

Kıyaslama(Kıyasi Tahakkuk)

Sayacın arızalı olduğu dönemlere ait nasıl işlem yapılacağına dair Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü Tamir ve Ayar Raporu var ise bu rapora göre ; böyle bir rapor yoksa sayacı durmuş veya işlememiş olan abonelerin tahakkukunda esas tutulacak sarfiyatı, abonenin geçmiş dönem tüketimleri dikkate alınarak bulunur. Bulunan sarfiyatlar ait oldukları dönemlerin su tüketim bedelleri ile çarpılmak suretiyle fiyatlandırılır. Yapılan işleme “kıyasi tahakkuk” denir.

Başvuru halinde sayacın kontrolü için İZSU tarafından düzenlenen örnek dilekçe ile birlikte sayaç sökülerek Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü Ölçü ve Ayarlar Başkontrolörlüğüne gönderilir. Abone itirazı sonuçlanana kadar abonenin suyunun borçtan kesilmemesi için otomatik izin verilir. Verilen izin gecikme cezasını durdurmaz. Abone isterse itirazlı faturayı ödeyebilir. Kontrole alınan sayaç bilgileri sayaç atölye tarafından ekrana işlemekte ve rapor doğrultusunda sistem tahakkukları yapmaktadır.

1. Sayaç ayar sonucu bozuk olan abone borcunu ödemişse abone alacaklandırılır. İsteği halinde ödemiş olduğu bedel iade edilebilir.
2. Sayaç bozuk değil ve abone borcunu ödememişse tahakkuk eden borç yasal faiziyle birlikte tahsil edilir.

Su Tüketim Bedelinin yüksek olmasının muhtemel sebepleri

1. Tesisatın aboneye ait olan bölümünde su kaçağının varlığı söz konusu olabilir. Tesisatınızı ehil kişilere kontrol ettiriniz, dinleme yaptırınız.
2. Su depoları, sifon ve muslukların sürekli su sızıntısına sebep olması tüketimi arttırır. Su depoları, sifon ve musluklardan sızıntıya sebep olanlarını değiştiriniz.

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

İZSU İzmir Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra İZSU İzmir diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

İZSU Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

İZSU Geçmiş Ödeme Makbuzlarına, E-Faturaya Nasıl Ulaşırım?

İZSU İzmir ve ilçeleri kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza ve E-Faturanıza İZSU resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Üye Ol” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla İZSU online üyeliği oluşturabilirsiniz. Kayıt oluşturma işlemleri ücretsiz olup buraya tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İZSU Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ödeme güçlüğü çeken aboneler taksit işlemi yapma talebi ile İZSU İzmir Merkez ve İlçe Şubelerine müracaat edebilirler. Talep eden kişiye onaylanan sayıda eşit dilimler halinde bir ödeme planı sunulur.

İZSU Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

İZSU ALO 185 hattını veya 0 232 293 2 293 çağrı merkezini arayarak  borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi  alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir.

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın