ASKİ Aydın Su Faturası Borç Sorgulama, Online Ödeme

Aydın ASKİ; Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizasyon idaresidir. ASKİ Aydın’a ait güncel veya son ödeme tarihi geçmiş su faturası borcunuzu online olarak sorgulayabilir, kredi kartı (banka kartı) ile ödeme yapabilirsiniz.

Aydın ASKİ Kapsamında Aydın merkez ve İlçeleri Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar ilçelerine ait Aydın ASKİ su faturalarınızı, çevre temizlik vergilerinizi görüntüleyebilir ve kredi kartınız ile online ödeme yapabilirsiniz.

Aydın ASKİ Abone Numarası ile Su Faturası Borç Sorgulama ve Ödeme

Size vereceğimiz linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran gelecek. Buraya Abone veya Sicil numaranızı girdiğinizde mevcut Aydın ASKİ su faturası borçlarınızı karşınızda göreceksiniz.

aydın aski fatura ödeme
Aydın ASKİ

Aydın ASKİ resmi web sitesine giderek Aydın merkez ve İlçeleri Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar, Yenipazar ASKİ su faturanızdaki abone numaranız ile birlikte su borcunuzu sorgulayabilir ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Aydın ASKİ su faturanızı sorgulamak ve ödeme yapmak için tıklayın

Aydın ASKİ Abone / Sicil Numaramı Nasıl Bulurum?

Aydın ASKİ abone veya sicil numaranız faturanızın en üst kısmında Abone No / Sicil No bölümünde yazmaktadır. Ancak faturanız elinizde yoksa ve abone numaranızı bilmiyorsanız Adınız, Soyadınız, T.C. Kimlik numaranız ile Aydın ASKİ abone numaranıza ulaşabilirsiniz. Aydın ASKİ resmi web sitesi aracılığıyla “Sicil No Sorgulama” kısmından abone/sicil numaranızı öğrenmek için tıklayın.

Aydın ASKİ Borç Nedeniyle Kesilen Suyun Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Ödeme süresi içinde ödenmeyen su ihbarnamelerine, son ödeme tarihinin ertesi günü kesim tebligatı bırakılmaktadır. Tebligatta ödeme için 3 gün ek süre verilir, ödenmezse 4. gün su kesilir.

Aydın ASKİ resmi web sitesi üzerinden yapılan borç ödemeleri doğrudan Aydın ASKİ sistemine düşmektedir. Suyu kesilen bir abone internet üzerinden ödeme yaptığı zaman, su açım emri anında otomatik olarak işleme konulmaktadır.

Aydın ASKİ Okunmayan Sayaç Endeksi Bilgilendirmesi Nasıl Yapılır?

Su Sayaçları aylık dönemler halinde okunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı su sayacınız okunmadıysa (sayaç yerinin kilitli olması, evde olmamanız vb.) fatura çıkarılamadığı için yazılı mesaj bırakılır. Okunamayan endeksin 444 70 09 ‘a bildirilmesi durumunda ödeme gücünüzü aşan biriktirilmiş faturadan etkilenmezsiniz. Okuma sırasında sayaç çalışmadığı halde su kullanımı tespit edilirse daha önceki kullanım ortalamanıza göre borç miktarı çıkartılır.

Aydın ASKİ Fatura ve Borç Bilgilerini SMS/E-Fatura Olarak Alabilirsiniz

Aydın ASKİ Genel Müdürlüğü, Aydın ve ilçelerine ait su fatura bilgilerinizin her ay düzenli olarak cep telefonunuza kısa mesaj ile bildirilmesini isterseniz Aydın ASKİ resmi web sitesindeki “Bilgi Güncelle” kısmındaki Abone Cep Telefonu Numarası Güncelleme formunu doldurarak telefon numaranızı sisteme kaydetmeniz gerekmektedir. Ayrıca E-Fatura kontrolünüzü de yapabileceksiniz. Aydın ASKİ Abone bilgilerinizi güncellemek için tıklayın

Aydın ASKİ Su Faturası İtirazı Nasıl Yapılır?

Su faturanızın beklediğinizden yüksek gelmesi durumunda gerekli incelemeler yapılmaktadır. Dönem bazlı su faturaları bir önceki aylara göre yüksek sarfiyat gösteren abone sahiplerine yönelik Aydın ASKİ sorunun giderilmesi için aşağıdaki çalışmaları yapmaktadır:

  • Hatalı sayaç okuma : Okuma (endeks) kontrolünün tekrardan incelenmesi
  • Mülkün iç tesisatında su kaçağı : Tesisatçı aracılığıyla sayaç harici kaçak kontrolü (abone tarafından yaptırılacak)
  • Suyun fazla kullanımı : Ev halinde tüketimi gerçekleştiren nüfusta artış olup olmadığı
  • Sayaç bozukluğu : Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nce gerçekleştiren sayacın incelenmesine yönelik rapor nitelikli dilekçe ile abonenin imzası ve kimlik fotokopisi karşılığında sayacın söktürülüp incelendikten sonra gelen rapor sonucuna göre değerlendirilmesi yapılmaktadır.

İlgili kurum tarafından düzenlenen rapora göre yönetmeliklerimiz çerçevesinde tahakkuk artar, değişmez veya azalır.

Alternatif Ödeme Yöntemleri Neler?

Aydın ASKİ Su ve Kanalizasyon idaresine ait faturalarınızı bulunduğunuz bölgedeki veznelerden, Tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Aydın ASKİ diğer şifresiz ödeme seçenekleri için “Bankaların Hızlı Fatura Ödeme Sistemi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Aydın ASKİ Anlaşmalı Bankalar

AKBANK, AKTİF BANK, ALTERNATİF BANK, ALBARAKA BANK, BURGAN BANK, DENİZBANK, FİNANS KATILIM BANKASI, FİBABANK, GARANTİ BANKASI, HALKBANK, HSBC BANK, ICBC BANK, ING BANK, İŞ BANKASI, KUVEYT TURK KATILIM BANKASI, ODEA BANK, QNBFİNANS BANK, ŞEKERBANK, TÜRK EKONOMİ BANKASI (TEB), VAKIFBANK, VAKIF KATILIM BANKASI, YAPI KREDİ BANKASI, ZİRAAT BANKASI

Aydın ASKİ Geçmiş Ödeme Makbuzlarına Nasıl Ulaşırım?

Aydın ASKİ kapsamındaki geçmiş su faturası ödeme dekontlarınıza, makbuzlarınıza Aydın ASKİ resmi web sitesinde bir üyelik oluşturarak ulaşabilirsiniz. “Kullanıcı Girişi/Kayıt Ol” kısmından Abonelik bilgilerinizi girerek kolaylıkla Aydın ASKİ online üyeliği oluşturabilirsiniz. Üyelik oluşturma işlemleri ücretsiz olup Bireysel/Kurumsal üyelik türüne tıklayarak üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sicil tipini seçtikten sonra Şahıs ise TC Kimlik numarasını, Kurum ise Vergi Numarasını girmeyi unutmayınız.

Aydın ASKİ Su Faturası Taksitli Ödeme Seçenekleri

Ödeme güçlüğü çeken aboneler taksit işlemi yapma talebi ile Aydın ASKİ Merkez ve İlçe Şubelerine müracaat edebilirler. Talep eden kişiye onaylanan sayıda eşit dilimler halinde bir ödeme planı sunulur.

Abone borçlarını taksitlendirilmesi abonenin kimlik fotokopisiyle başvurusu sonucu hazırlanan evrakı imzalamasıyla gerçekleşmektedir. Şirket abonelerinin taksitlendirilmesinde şirketin imza sirküleri, kaşe, yetki belgesi ve yetkili kişinin kimlik fotokopisi şirketten taksit yapılmasını öneren dilekçe gerekmektedir.

Aydın ASKİ Çağrı Merkezi/Müşteri Hizmetleri Numarası

Aydın ASKİ ALO 444 70 09 hattını arayarak  borç öğrenme, su kesintisi ve arıza olan bölgeler hakkında günlük bilgi  alabilirsiniz. Çağrı Merkezimizce  müşterilerine 7 gün 24 saat her konuda telefonla bilgilendirme,  imza gerektirmeyen konularda başvuru alma ve yönlendirme hizmeti verilmekte olup,  İnceleme(yerinde tespit) gerektiren konular ilgili departmanlara iletilmektedir.

Puan Ver

Yorum yapın